Share |

SATU TAAVITSAINEN

- Synt. 6.1.1977, naimisissa, kolme lasta (s. 2005, 2006, 2007)
- Sosionomi AMK
- Kansanedustaja 2015-2019

Koulutus

Sosionomi AMK, Diakonia-Ammattikorkeakoulu Pieksämäen yksikkö, valm. 19.1.2001

Ylioppilas, Mikkelin yhteiskoulun lukio 1.6.1996

Peruskoulu Mikkelissä: Olkkolan ala-aste, Rantakylän yläaste, 5.6.1993

Vaalit

V. 2000 kuntavaalit, ääniä 67 -> varavaltuutettu, ympäristölautakunnan jäsen.

V. 2004 kuntavaalit, ääniä 160 -> valtuutettu, teknisen lautakunnan jäsen.

V. 2008 kuntavaalit, ääniä 468 -> valtuutettu, kaupunginhallituksen jäsen, ryhmäpuheenjohtaja.

V. 2012 kuntavaalit, ääniä 1091 -> valtuutettu, kaupunginvaltuuston puheenjohtaja.

V. 2017 kuntavaalit, ääniä 1177 -> valtuutettu, kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja

V. 2007 eduskuntavaalit, ääniä 1395 -> en tullut valituksi.

V. 2011 eduskuntavaalit, ääniä 2924 -> SDP:n 1. varakansanedustaja.

V. 2015 eduskuntavaalit, ääniä 5416 -> kansanedustaja

V. 2019 eduskuntavaalit, ääniä 5419 -> SDP:n 1. varakansanedustaja

v. 2019 eurovaalit, ääniä 13 310 -> SDP:n 1. varameppi

Työkokemus

Kansanedustaja 2015-2019

Toiminnanjohtaja, Etelä-Savon hyvinvointijärjestöjen tuki ry 1.8.2012 ->

Nuorisosihteeri, Mikkelin kaupunki 16.5.2011-31.7.2012 

Hankesihteeri, Mikkelin kaupunki, sivistystoimi 1.8.-31.12.2010

Yrittäjä, Tmi Aitosatu 2008-2018

Vaalityöntekijä, SDP Etelä-Savo ry, 18.8.-31.10.2008

Vs. laaja-alainen erityisopettaja, Kangasniemen kunta, 11.8.2003-31.7.2005

Päätoiminen tuntiopettaja, Kasvun Yhteisöt Sairila, 1.8.2002-31.7.2003

Tuntiopettaja/koulunkäyntiavustaja, Kasvun Yhteisöt Sairila, 15.10.2001-30.6.2002

Ohjaaja, Mikkelin kaupungin perhekuntoutuskeskus 9.6.-2.8.2001

Ohjaaja, Etelä-Savon Liikunta, sporttileiri 3.6.-7.6.2001

Kouluavustaja, Kasvun Yhteisöt Koivikko, 1.2.-2.6.2001

Tarjoilija, Tertin kartano 7.2.-23.12.2000

Asiakasemäntä, McDonald’s Graani 3.9.1996-27.2.2000

Siivooja, Kehäyhtiöt 3.6.-30.8.1996

Puistotyöntekijä, Mikkelin kaupungin tekninen toimi 22.4.-31.5.1996

Laitosapulaisen sijainen, Kyyhkylän kuntoutussairaala, kesinä 1995 ja 1996

Kerhonohjaaja, Mikkelin maaseurakunta, toimintakaudet 1992-93, 1993-94, 1994-95 

Taapelintekijä, yksityinen saha, kesätyössä v. 1993. Ensimmäinen työpaikkani!
-Nuorena 16-vuotiaana vasta peruskoulun päättäneenä halusin koiran, mutta perheelläni ei ollut siihen varaa, joten työskentelin kaksi kuukautta taapelintekijänä kenttäsahalla ja hankin itse rahat cockerspanielin pentuun.

Opiskelu ulkomailla

Yhdysvallat, Kalifornia, syksy 1999

Työharjoittelussa:

Pelastusarmeijan kodittomien turvakoti, Santa Ana

Laura's House, turvakoti naisille ja lapsille, Ladera Ranch

Orange County Child Abuse Prevention Center, Long Beach

Muu koulutus ja kurssit

  • Tukihenkilökoulutus (20h), Rikosuhripäivystys, 2001
  • Taloushallinto (3 ov), Kuopion Yliopisto 11.11.2000-10.3.2001
  • Perheväkivallan ennaltaehkäisy koulutus (40h), Laura's House, California, 19.9.-23.10.1999
  • Vapaaehtoistyöntekijöiden koulutus (20h), Orange County Child Abuse Prevention Center, California 20.10.-5.11.1999
  • Opiskelijatutor, Diakonia-ammattikorkeakoulu 1998-1999
  • Kerhonohjaajan peruskurssi (35 h), Kirkon nuorisotyön keskus 1992-1993

Arvot

Vapaus, tasa-arvo ja solidaarisuus.

Vapaus tarkoittaa jokaisen ihmisen oikeutta elää omaa elämäänsä ja tehdä omia valintojaan. Se tarkoittaa myös vapautta pelosta, turvattomuudesta ja puutteesta. Ihanne on rauhan ja ihmisten välisen yhteistyön maailma sekä puhdas ja turmeltumaton ympäristö.

Aito vapaus edellyttää tasa-arvoa. Epätasa-arvoisessa yhteiskunnassa vapaus koskee vain voimakkaita. Jokaisella ihmisellä on yhtäläinen ihmisarvo, jonka vuoksi jokaisella tulee olla yhtäläiset mahdollisuudet oman elämänsä rakentamiseen sekä vaikuttamiseen yhteiskunnassa. Erilaisuus on rikkaus, mutta eriarvoisuus vääryyttä. Köyhyys, tuloerot ja syrjintä ovat esimerkkejä tasa-arvon uhista, jotka on poistettava.

Solidaarisuus, on ennen muuta yhteisvastuuta ja yhteisöllisyyttä. Olemme olemassa toisiamme varten. Solidaarisuuteen liittyy vastuu kanssaihmisistä, eläimistä ja ympäristöstä. On toimittava siten, että kanssaihmisillä – ja myös tulevilla sukupolvilla - on mahdollisuus hyvään ja ihmisarvoiseen arvokkaaseen elämään.

Koin poliittisen herätyksen vuonna 1999 USA:ssa tehdessäni Los Angelesin kaduilla vapaaehtoistyötä köyhien ja asunnottomien parissa. Tuolloin 22-vuotiaana sosionomiopiskelijana päätin, että teen kaikkeni, ettei Suomesta tule ihmisiä eriarvoistavaa yhteiskuntaa. Tuo sisuuntuminen kaduilla ja kurjuudessa elävien ihmisten parissa johti minut politiikkaan ja eduskuntaan.

Uskon, että ei ole niin hankalaa asiaa, etteikö sitä saisi muutettua paremmaksi. Siksi olen laittanut itseni likoon heidän puolesta, jotka tarvitsevat puolustajaa. Työskentelen kovasti ja periksiantamattomasti inhimillisyyden toteutumisen eteen. Sinnikkyydelläni olen myös mahdollistanut sellaista, joka muutoin olisi ollut mahdotonta.

Hiellä ja kovalla työllä on mahdollista saavuttaa asioita, näin uskon. Joukossamme on paljon heitä, jotka tarvitsevat apua. Minulle on suotu työn tekemisen ohella tahto ja energia edustaa ja puolustaa tavallisia ihmisiä niin kaupunginvaltuustossa, eduskunnassa kuin monissa muissakin paikoissa ja haluan tuon tarmoni ja voimani ihmisten eteen käyttää.

Toimin SDP:n kansanedustajana kauden 2015-2019. Olin liikenne- ja viestintävaliokunnan ja puolustusvaliokunnan jäsen ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varajäsen. Olin myös Ulosottoon joutuneiden tukijat Eduskunnassa -ryhmän puheenjohtaja ja Eduskunnan vammaisasiain yhteistyöryhmän (VAMYT) varapuheenjohtaja.

Olen Etelä-Savon maakuntavaltuuston puheenjohtaja ja Mikkelin kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja. Olen toiminut 19 vuotta erilaisissa kunnallisissa, maakunnallisissa ja valtakunnallisissa luottamustehtävissä, mm. Työttömien Keskusjärjestön puheenjohtajana.

Luottamustehtäväni: 

Suomessa:

Euroopan parlamentin varaedustaja 26.5.2019->

Kaakkois-Suomessa:

SDP:n 1. varakansanedustaja 17.4.2019->

*****************************************

AIEMMAT

Kansanedustaja 22.4.2015-16.4.2019

Kaakkois-Suomen Sosialidemokraatit ry piirin puheenjohtaja 2013-2015

Mikkelissä: 

Kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja 12.6.2017-

SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja 2009-2012, 2017-

Kaupunginvaltuutettu 2005-

**************************************************
AIEMMAT

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja 2012-2017

kaupunginhallituksen jäsen 2009-2012

kaupunginhallituksen edustaja sosiaali- ja terveyslautakunnassa 2009-2012

kaupunginhallituksen edustaja kaupungin työllisyydenhoidon ohjausryhmässä 2009-2012

teknisen lautakunnan jäsen 2005-2008

kaupunginhallituksen varajäsen 2004-2008

ympäristölautakunnan jäsen 2000-2004

varavaltuutettu 2000-2004

Mikkelin musiikkiopiston johtokunnan jäsen 2010-2014

Mikkelin Sosialidemokraatit ry:n johtokunnan jäsen 2007-2015

Mikkelin Demarit ry:n johtokunnan jäsen 2000-2007 + sihteeri 2001-2005

Etelä-Savon maakunnassa

Etelä-Savon maakuntavaltuuston puheenjohtaja 2017-

Etelä-Savon maakuntavaltuuston jäsen 2005-

********************************************************
AIEMMAT

Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalveluiden kuntayhtymän valtuuston jäsen 2016-2017

Etelä-Savon maakuntahallituksen jäsen 2005-2009, 2013-2015

Etelä-Savon maakunnan yhteistyöryhmän (MYR) jäsen 2013-2015

1. varakansanedustaja 17.4.2011-19.4.2015

Etelä-Savon maakuntahallituksen varajäsen 2009-2012

 SDP Etelä-Savo ry piirin puheenjohtaja 1.1.2012 - 16.11.2013

Etelä-Savon Piirin Sosialidemokraattiset Nuoret ry:n puheenjohtaja 2006-2007 

Etelä-Savon Piirin Sosialidemokraattiset Nuoret ry:n piirihallituksen jäsen 2004-2005, 2008

  Seurakunnassa:

Kirkkohallituksen Eettisten ja yhteiskunnallisten kysymysten neuvottelukunnan jäsen, toimikausi 18.10.2016-31.5.2020.

******************************************

AIEMMAT

Mikkelin seurakuntayhtymän yhteisen kirkkovaltuuston ja kirkkoneuvoston jäsen 2007-2012

Mikkelin maaseurakunnan seurakuntaneuvoston jäsen 2007-2012  

 

Yrityksissä:

Osuuskauppa Suur-Savon edustajiston jäsen 2004- 

*******************************************************
AIEMMAT

Postin hallintoneuvoston jäsen 2015-2019

Etelä-Savon Osuuspankin edustajiston jäsen 2005-2011

Etelä-Savon Osuuspankin Mikkelin paikallisjohtokunnan jäsen 2007-2011

Suur-Savon Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 2010-2017

 

Ammattiliitossa:

Suomen toiseksi suurimman ammattiliiton - Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n edustajiston jäsen 2012-

Muut yhteisöt ja yhdistykset:

 Mikkeli JHL 525, jäsen

Mikkelin Ursa ry, jäsen

Mikkelin seudun Sydänyhdistys, jäsen

Mikkelin seudun Selkäyhdisys, jäsen

*******************************************************
AIEMMAT

Työttömien Keskusjärjestö ry:n puheenjohtaja 2016-2018

Ulosottoon joutuneiden tukijat Eduskunnassa -ryhmän puheenjohtaja 2018-2019

Eduskunnan vammaisasiain yhteistyöverkoston (VAMYT) varapuheenjohtaja 2015-2019

Kansaneläkelaitoksen varavaltuutettu 2015-2019