Share |
Suomessa:
SDP:n 1. varakansanedustaja, Kaakkois-Suomen vaalipiiri 17.4.2019->
Euroopan parlamentin varaedustaja 26.5.2019->
Kuntaliiton valtuuskunnan jäsen 2017-
Kansanedustaja 22.4.2015-16.4.2019
Työttömien Keskusjärjestö ry:n puheenjohtaja 2016-2018
Ulosottoon joutuneiden tukijat Eduskunnassa -ryhmän puheenjohtaja 2018-2019
Eduskunnan vammaisasiain yhteistyöverkoston (VAMYT) varapuheenjohtaja 2015-2019
Kansaneläkelaitoksen varavaltuutettu 2015-2019
SDP:n 1. varakansanedustaja, Etelä-Savon vaalipiiri 17.4.2011-19.4.2015

Yrityksissä:
Veikkauksen hallintoneuvoston jäsen 2020-
Osuuskauppa Suur-Savon edustajiston jäsen 2004-
Postin hallintoneuvoston jäsen 2015-2019
Etelä-Savon Osuuspankin edustajiston jäsen 2005-2011
Etelä-Savon Osuuspankin Mikkelin paikallisjohtokunnan jäsen 2007-2011
Suur-Savon Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 2010-2017

Mikkelissä:
Mikkelin kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja 12.6.2017-
SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtaja 2009-2012, 2017-
Mikkelin kaupunginvaltuutettu 2005-
Mikkelin Sosialidemokraatit ry:n puheenjohtaja 2020-
Mikkelin musiikkiopiston johtokunnan jäsen 2010-2014, 2020-
Mikkelin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja 2012-2017
Mikkelin kaupunginhallituksen jäsen 2009-2012
Mikkelin kaupunginhallituksen edustaja sosiaali- ja terveyslautakunnassa 2009-2012
Mikkelin kaupunginhallituksen edustaja kaupungin työllisyydenhoidon ohjausryhmässä 2009-2012
Mikkelin kaupungin teknisen lautakunnan jäsen 2005-2008
Mikkelin kaupunginhallituksen varajäsen 2004-2008
Mikkelin kaupungin ympäristölautakunnan jäsen 2000-2004
Mikkelin kaupungin varavaltuutettu 2000-2004
Mikkelin Sosialidemokraatit ry:n johtokunnan jäsen 2007-2015
Mikkelin Demarit ry:n johtokunnan jäsen 2000-2007 + sihteeri 2001-2005

Etelä-Savon maakunnassa:
Etelä-Savon maakuntavaltuuston puheenjohtaja 2017-
Etelä-Savon maakuntavaltuuston jäsen 2005-
Kaakkois-Suomen Sosialidemokraatit ry piirin 1. varapuheenjohtaja 2020-
Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalveluiden kuntayhtymän valtuuston jäsen 2016-2017
Kaakkois-Suomen Sosialidemokraatit ry piirin puheenjohtaja 2013-2015
Etelä-Savon maakuntahallituksen jäsen 2005-2009, 2013-2015
Etelä-Savon maakunnan yhteistyöryhmän (MYR) jäsen 2013-2015
Etelä-Savon maakuntahallituksen varajäsen 2009-2012
SDP Etelä-Savo ry piirin puheenjohtaja 1.1.2012 - 16.11.2013
Etelä-Savon Piirin Sosialidemokraattiset Nuoret ry:n puheenjohtaja 2006-2007
Etelä-Savon Piirin Sosialidemokraattiset Nuoret ry:n piirihallituksen jäsen 2004-2005, 2008

Kirkossa:
Kirkkohallituksen Eettisten ja yhteiskunnallisten kysymysten neuvottelukunnan jäsen 2016-2020
Mikkelin seurakuntayhtymän yhteisen kirkkovaltuuston ja kirkkoneuvoston jäsen 2007-2012
Mikkelin maaseurakunnan seurakuntaneuvoston jäsen 2007-2012  

Ammattiliitossa:
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n edustajiston jäsen 2012-